Proč si vybrat 27.5" od GIANT?

Zvažujete, že si pořídíte nové horské kolo, ale nejste si jisti, jestli sáhnout právě po 27.5“? Testovali jsme mnoho horských kol v nejrůznějších rozměrech a musíme říct, že právě 27.5“ má podle nás největší budoucnost. Existují 3 hlavní přednosti, které se týkají jeho hmotnosti, efektivity a hlavně ovladatelnosti. Pojďme se na ně podívat maličko blíž.

HMOTNOST

Nejen celková hmotnost kola, ale i obvodová hmotnost kol ovlivňuje celkové vlastnosti a chování horského kola při jízdě. 

Celková hmotnost kola

Při porovnání identicky osazených horských kol ve všech rozměrech jsou poměrně značné rozdíly. Zatímco 26“ je znatelně nejlehčí, rozdíl na 27.5“ je poměrně malý, ale u 29“ už je celková hmotnost o poznání vyšší. A jak víte, každý ušetřený gram se počítá. 

Hmotnost kol

Hmotnost kola 27.5“ (ráfek, plášť, duše) je jen o 5% vyšší než u 26“, zatímco kolo o rozměru 29“ je ještě o dalších 7% těžší než 27.5“. A se vzrůstající hmotností se při stoupání a zrychlování zhoršuje i výkon celého kola. Lehčí kola pomáhají lépe akcelerovat a podporují výkon především u závodních kol, kde rozhodují i minimální rozdíly.

EFEKTIVITA

Překonávání překážek

Větší průměr kola snižuje úhel náběhu – tedy úhel pod kterým kolo najíždí na překážku, což je pro jízdu v terénu dost důležité. Nejefektivnější se v tomhle pohledu jeví 29“ kolo, ale v kontextu hmotnosti je nejvýhodnější variantou právě kolo 27.5“.

Zrychlení kola

Jak zaznělo na začátku příspěvku, jedno z nejdůležitějších kritérií 27.5“ kol je výrazně lepší akcelerace oproti jejich 29“ konkurentům. Zjistíte to především v momentě, kdy půjdete ostře do pedálů a potřebujete rychlou odezvu. Vliv na zrychlení má nejen celková hmotnost, ale i její rozložení. Čím dále je od středu náboje, tím je zrychlení horší. 

OVLADATELNOST

Trakce, tuhost rámu a kol, ale i geometrie rámu přímo ovlivňuje celkovou ovladatelnost vašeho horského kola. 

Trakce

Čím větší průměr kola, tím větší styčná plocha s povrchem a tím lepší trakce. A proto je důležité vypíchnout, že styčná plocha je u 27.5“ kol téměř stejná jako u kol 29“ (8 cm u 27.5“ versus 9 cm u 29“).

Tuhost

Velikost kola má ale také své negativum. Čím větší průměr, tím větší je i rám kola, čímž dochází ke ztrátě tuhosti rámu i ráfků. A čím „neklidnější“ rám při jízdě, to znamená, že se hůř ovládá a má menší akceleraci, tím je i samotná jízda namáhavější a nepohodlnější. I proto mají 27.5“ kola lepší ovladatelnost, než kola 29“.

PROČ SI TEDY VYBRAT 27.5“?

Horská kola o rozměru 27.5 palce mají bez přehánění skvělé jízdní vlastnosti, aniž byste museli dělat nějaké kompromisy a kombinují přednosti obou „konkurenčních“ rozměrů – 26“ a 29“. Jsou lehká, hravá, dobře ovladatelná, poradí si s téměř jakoukoliv nerovností a z hlediska efektivity v lecčem překonávají své větší 29“ brášky.