Jak vybrat horské kolo?

Jakvybrathorske (1)

Při výběru horského kola (neboli MTB) budeme řešit, zda sáhnout po pevném nebo celoodpruženém kole. A jak velká kola zvolit. Je lepší  velikost 27,5 nebo 29 palců? Budeme vybírat z kategorie rekreačních,  sportovních nebo závodních modelů?...Otázek je víc než dost. Podle čeho se tedy rozhodnout?

 Pevné vs. celoodpružené kolo

pevnevscelo

Velmi důležitou součástí výbavy horských kol, která výrazně usnadňuje jízdu v terénu, je odpružení.  Horská kola mohou mít odpruženou buď jen přední vidlici - pevná horská kola(hardtail), nebo také zadní stavbu – celoodpružená horská kola(full).
 
výhodám pevných kol patří zejména nižší hmotnost a také pořizovací cena. Pevné kolo zvolíme většinou proto, že nechceme jezdit v těžkém terénu, ale zároveň čas od času jezdíme mimo vyznačené cesty a silnice. Pevné kolo zejména v kombinaci s 29" koly jede velmi rychle a snadno zvládá menší nerovnosti jako lesní cesty, "polňačky" a ostatní terén.

 ZOBRAZIT PEVNÁ HORSKÁ KOLA

Haibike_2018_SEET_FullNine_50

 Celoodpružené modely nabízejí mnohem větší komfort a možnost překonávat náročnější terén. Protože zadní kolo zůstává více v kontaktu s povrchem, jsou efektivnější při sjezdech nebo v náročnějších terénních pasážích
         Přesto tato kola zvládají jet velmi svižně  a neměla by vás výrazně omezit v rychlosti. S dnešními systémy zadního odpružení již není nevýhodou nechtěné propružování  při jízdě, a tím ztráta energie (např. Giant se svou zadní stavbou Maestro). V kategorii horských kol se setkáme nejčastěji s velikostí zadního odpružení(zdvihu) 80-120 mm. U větších zdvihů se jedná již o kola z jiných kategorií např. enduro, freeride či sjezd. Zde se zdvih pohybuje až kolem 200 mm. Tato kola využijeme v tom nejnáročnějším terénu.

ZOBRAZIT CELOODPRUŽENÁ KOLA

 

Velikost kol (27,5" vs. 29")

Další dilema při výběru představuje velikost kol. Dříve se horská kola vyráběla se standardním průměrem ráfků 26“. To je dnes již minulostí. V současné době se u horských kol budeme rozhodovat mezi rozměrem 29" a 27,5", která oproti staršímu standardu 26"  přináší množství výhod, týkajících se jízdních vlastností.
 
Kola s rozměrem 27,5" jsou o něco hravější a rychleji akcelerují. Proto jsou vhodná zejména do většího terénu. Díky tomu se používají především u celoodpružených kol. Tedy v disciplínách jako je sjezd, freeride nebo enduro. Naproti tomu horská kola 29“ snáze překonávají nerovnosti, lépe drží rychlost a na asfaltu se tak blíží kolům krosovým a díky větší trakci lépe stoupají.
 
Mylné jsou poměrně rozšířené názory, že se 29“ kola hodí jen pro vysoké jezdce. Naopak se s úspěchem prosazují i v menších rámových velikostech a také v dámském provedení. Jejich geometrie je přizpůsobena větším kolům, nabízí kratší rozvor pro lepší ovladatelnost i střed šlapání posunutý dolů, takže posed není o mnoho vyšší, nežli na starších 26“ nebo novějších 27,5" kolech
 U některých kol výrobci nabízí nejmenší rámové velikosti společně s 27,5" koly a větší rámové velikosti s koly 29".

HORSKÁ KOLA 27,5"

 

HORSKÁ KOLA 29"

 

Řazení dle výkonosti 

XTC-Advanced-29er-0_Color-A_Carbon

 

Rekreační kola - Vybírat budete také podle toho, jak často a jak sportovně jezdíte. Pokud si jen občas vyjedete pro zábavu či vylepšení kondice, bude vám stačit stroj z kategorie rekreačních. Vyhovovat vám bude svou geometrií, která umožní komfortní jízdu, a také příznivou cenou.  

Sportovní kola - Jestliže jezdíte pravidelněji, rychleji a techničtěji a občas si zajedete třeba i amatérský závod, sáhněte po sportovním modelu. Dostane se vám s ním lehkého rámu, solidních komponent a jeho geometrie umožní položenější posed pro lepší výkon. Základem těchto kol je kvalitní hliníkový rám. Osazeny jsou nejčastěji sadou Shimano Deore s hydraulickými kotoučovými brzdami. Standardem je také vzduchová odpružená vidlice.

Závodní kola - Jak již název napovídá tyto kola jsou určeny pro závodní použití. Nejlehčí a nejlépe osazená kola pro závodníky a jezdce, kterým jde zejména o výkon. Nabízejí položený posed pro maximální výkon, v této kategorii vybíráme především modely postavené na špičkových karbonových rámech s nejlepším osazením dostupným na trhu. Na kolech nalezneme například sadu Shimano XT a XTR nebo Sram Eagle. Která jsou dnes v naprosté většině vybaveny vepředu pouze jedním převodníkem. O to větší zase bývá kazeta vzadu (až 50 zubů).

 

Celou naší nabídku horských kol naleznete ZDE.

V případě jakýkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Email:        info@bikerun.cz

Telefon:     +420 777 707 195

Facebook:   bikeruncz

Instagram: polanskybikerun